Spawanie nierdzewki to jeden z popularniejszych i ważniejszych procesów związanych z obróbką materiałową. Wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu każdego dnia, musi być wykonywany z dużą precyzją i przez prawdziwych specjalistów. W innym przypadku możliwe jest popełnianie powtarzających się i uciążliwych błędów. To zdarza się niekiedy również doświadczonym fachowcom. Co zrobić, aby maksymalnie zniwelować możliwość pojawiania się błędów w pracy z nierdzewką? Jakie są najczęstsze ograniczenia i problemy przy spawaniu stali nierdzewnej? Sprawdź, jak zwiększyć swoje szanse na powodzenie całego procesu.
Brak środków ochrony osobistej w trakcie spawania nierdzewki
Bezpieczeństwo materiałowe i ochrona osoby pracującej z produktem jest kluczowa. Zachowanie zasad bhp powinno być priorytetem dla specjalistów od spawania. Wiele błędów, a tym samym wynikających z nich urazów powstaje właśnie w wyniku braku odpowiednich środków ochrony osobistej. Największe zagrożenia i konsekwencje związane z nieprawidłowym przygotowaniem do spawania nierdzewki to utrata wzroku lub słuchu, amputacje kończyn, groźne oparzenia metalem lub promieniami UV.
Co zrobić, aby uniknąć urazów w trakcie pracy? Kluczowe jest używanie środków ochrony indywidualnej, przygotowanych jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Najważniejsze jest stosowanie ochraniaczy na uszy, zakładanie specjalnych butów spawacza, czy trudnopalnych ubrań. Należy stosować gogle lub przyłbice, chroniące oczy i znaczną część twarzy.
Niewłaściwy dobór metody spawania nierdzewki
Jednym z częściej pojawiających się błędów jest również stosowanie nieodpowiedniej techniki spawania. W efekcie powstaje spoina o słabej jakości, a przez to spawany materiał przestaje nadawać się do użytku. Co zrobić, aby uniknąć pojawiania się tego błędu? Kluczowe jest dokładne zapoznanie się z różnymi metodami obróbki nierdzewki.
Wśród rozpowszechnionych i najbardziej skutecznych pojawiają się takie metody jak:
- TIG — spawanie w osłonie gazu obojętnego — to najbardziej precyzyjne i estetyczne działanie dla nierdzewki;
- metoda MIG/MAG z odpowiednim gazem osłonowym (należy do nich mieszanka argonu i CO₂ lub argon z dodatkiem helu);
- MMA — metoda z wykorzystanie elektrod otulonych — sprawdza się dla grubych elementów i mniej precyzyjnych prac.
Kluczowe jest również to, aby dopasować technikę spawania do rodzaju materiału i jego grubości. Wiedza specjalisty jest więc tutaj znacząca, dlatego liczne szkolenia pozwolą unikać popełniania tych samych błędów.
Złe przygotowanie materiału w obróbce stali nierdzewnej
Jednym z najczęściej popełnianych błędów, szczególnie przez początkujących spawaczy, jest brak odpowiedniego przygotowania do procesu. Niewłaściwie oczyszczona powierzchnia przed obróbką może prowadzić do tworzenia słabych spoin, połączeń, które nie przetrwają próby czasu. W celu uniknięcia tego błędu należy w pierwszej kolejności upewnić się, że łączone elementy są oczyszczone, a jednocześnie pozbawione rdzy, resztek farby lub innych zanieczyszczeń.
Istotne jest również dokładne przygotowanie samego miejsca spoiny. W tym celu fachowcy wykorzystują różne techniki. Nieodpowiednie wyrównanie miejsca splotu to częsty problem i błąd powstały w wyniku pracy niedoświadczonych spawaczy. W efekcie powstają porowate spoiny, pojawiają się trwałe uszkodzenia strukturalne. Spawanie nierdzewki powinno więc rozpocząć się od precyzyjnego wyrównania powierzchni. Warto pamiętać o tym, że takie przygotowanie znacznie ułatwia pracę, przyspiesza cały proces i maksymalnie niweluje błędy.
Nieprawidłowe ustawienia parametrów spawania i brak osłony gazowej
Zbyt wysoka temperatura spawania nierdzewki prowadzi do przegrzania materiału. W efekcie pojawiają się problematyczne odkształcenia i powstają tlenki. Z kolei zbyt niska temperatura powoduje, że spoina szybciej stygnie, a w efekcie łatwiej pęka i staje się krucha.
Co zrobić, aby uniknąć takich błędów w procesie spawania? Przede wszystkim dostosuj dopływ prądu, jego napięcie i prędkość spawania do grubości obrabianego materiału. Utrzymuj właściwą kontrolę przetopu po to, by uniknąć przegrzania materiałowego. Warto wcześniej sprawdzić, czy dane ustawienia będą odpowiednie. Testowanie na kawałku materiału będzie miarodajne dla dalszej pracy.
Częstym błędem jest również niedostateczna osłona gazowa. To prowadzi do utlenienia spoiny, , a w efekcie obniża jej odporność na korozję. Żeby poprawić skuteczność procesu spawania należy używać wysokiej jakości gazów osłonowych, sprawdzić przepływ i szczelność całego systemu. Warto również zabezpieczyć miejsce spawania przed działaniem zewnętrznych czynników takich jak wiatr, światło czy wilgoć.
Właściwe przygotowanie do procesu spawania nierdzewki pozwala uniknąć podstawowych i poważnych błędów. Warto pamiętać, że te mogą zdarzać się nawet najlepszym, ale nie należy doprowadzać do ich powtarzania.