Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Schody jedno- czy dwubiegowe? Które wybrać?

Wybór odpowiednich schodów do naszego domu to odpowiedzialne i trudne zadanie. Musimy bowiem zadbać nie tylko o komfort i bezpieczeństwo domowników, ale i pomyśleć o takim rozwiązaniu, które będzie dodatkowo zdobiło naszą przestrzeń. Czym się zatem kierować przy ich wyborze i na jakie schody się zdecydować – jedno- czy dwubiegowe?

Od technicznej strony

W domach jednorodzinnych schody powinny zabierać jak najmniej miejsca. Powodowane to jest nie tylko oszczędnością miejsca (schody zajmują przecież powierzchnie nie tylko na parterze, ale i na piętrze), ale i funkcjonalnością – ewentualną przestrzeń pod schodami można oczywiście wykorzystać i zagospodarować, ale nie zawsze jest to możliwe i w pełni wygodne. W związku z tym nasi Klienci, myśląc o wygodnych schodach w swoich domach, najczęściej decydują się na te opierające się na jednym lub dwóch biegach. Bez względu na to, na jaki typ schodów się zdecydujemy, musimy pamiętać o prawidłowym projekcie odpowiadającym normom budowlanym. Jeżeli nasze schody mają zajmować optymalnie jak najmniej miejsca, warto, aby ich stopnie miały maksymalną wysokość dopuszczalną przez warunki techniczne – wtedy ilość stopni sprowadzimy do minimum. Pamiętajmy jednak, że w miarę możliwości ilość stopni powinna być nieparzysta – wtedy unikniemy nieprzyjemnego uczucia stąpnięcia na końcu schodów. Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, w którym będą znajdowały się schody, możemy pozwolić sobie na dopuszczalną minimalną szerokość spocznika, która według przepisów wynosi 80 cm. Większy wymiar ułatwi jednak znacząco użytkowanie schodów i pozwoli np. na bezproblemowe mijanie się z osoba idącą z naprzeciwka czy wnoszenie większych przedmiotów.

Według norm technicznych dopuszczających budynki mieszkalne do użytku w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwupoziomowych:

– minimalna szerokość użytkowa biegu powinna wynosić 70 cm,

– minimalna szerokość spocznika powinna wynosić 80 cm,

– stopnie nie mogą być wyższe niż 20 cm,

– liczba stopni powinna być nieparzysta, nie więcej niż 17 stopni w jednym biegu schodów.

Schody jednobiegowe – gdy brakuje miejsca

Schody jednobiegowe są najłatwiejsze do wykonania i stosunkowa tanie, ale też dość męczące z powodu konieczności pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku (spocznika). Schody jednobiegowe wewnętrzne łączą dwie kondygnacje w najprostszy z możliwych sposobów, a poszczególne stopnie rozłożone są na jednej linii, w związku z czym bieg konstrukcji nie zakręca w żadnym punkcie. Wysokość stopni jest jednakowa w każdym miejscu schodów. Zabierają one najmniej miejsca, szczególnie wtedy, kiedy wchodzimy na nie prostopadle do ich kierunku. Istnieje także możliwość wykonania kilku dodatkowych – trójkątnych lub trapezowych – zabiegowych stopni u ich początku oraz szczytu, co wyraźnie ułatwi nam komunikację na parterze lub piętrze.

Schody jednobiegowe mogą występować w różnych formach i aranżacjach – możemy decydować się zarówno na lekkie, drewniane policzkowe konstrukcje, jak też na żelbetowe stelaże. Jednym z bardziej efektownych rozwiązań jest jedna zastosowanie lekkich rodzajów schodów pozbawionych bocznych elementów konstrukcyjnych (np. proste schody dywanowe). Jest to oczywiście bezpieczne i bardzo nowoczesne rozwiązanie, ale jeśli wiemy, że na co dzień ze schodów będą korzystały dzieci, warto zastanowić się jednak nad ich osłonięciem i zabezpieczeniem barierkami.

Schody dwubiegowe – dla lepszego efektu

Schody dwubiegowe to rodzaj schodów pozwalający na połączenie pięter w domu przy jednoczesnej ekonomii miejsca. W tym rodzaju schodów wewnętrznych biegi są ustawione w stosunku do siebie pod odpowiednim kątem – zazwyczaj 180º (schody powrotne) lub 90º (schody łamane). Zmiana biegu schodów znacząco minimalizuje całą konstrukcję, ale absolutnie nie zmniejsza komfortu związanego z korzystaniem. W schodach tego rodzaju często stosuje się spocznik (podest) – czyli płaską platformę służącą do odetchnięcia podczas wchodzenia po schodach. Element ten zwiększa bezpieczeństwo konstrukcji, dlatego też polecany jest podczas korzystania przez osoby starsze lub dzieci. Schody dwubiegowe ze spocznikiem są też dzięki temu dużo bezpieczniejsze niż schody jednobiegowe. W przypadku schodów dwubiegowych można także myśleć o dodatkowych stopniach również na spocznikach (mówimy wtedy o schodach zabiegowych), ale jest to rozwiązanie mniej komfortowe, jeśli chodzi o jakość codziennego użytkowania schodów. Tego rodzaju schody wewnętrzne występują najczęściej w formie żelbetowych konstrukcji gotowych do użycia już na etapie budowy domu, ale coraz częściej inwestorzy decydują się także na schody drewniane.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Kobamet. Nasi specjaliści są do dyspozycji i chętnie udzielą rad oraz pomogą Państwu wybrać najlepsze rozwiązanie dla Państwa pomieszczenia. Zapraszamy do kontaktu!